Ostroga piętowa – przyczyny, leczenie zachowawcze i terapia falą uderzeniową

Ostroga piętowa – przyczyny, leczenie zachowawcze i terapia falą uderzeniową

Czy bolą cię stopy, szczególnie w okolicy pięty? Czy odczuwasz ostry ból pięty, który pojawia się głównie rano po przebudzeniu? Lub po dłuższym czasie spędzonym na siedzeniu lub staniu, a następnie chodzeniu? W takim przypadku prawdopodobnie cierpisz na ostrogę piętową lub zapalenie rozcięgna podeszwowego i ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Ostroga piętowa (znana również jako zapalenie rozcięgna podeszwowego, gdy jest związana z zapaleniem rozcięgna podeszwowego) to kostny wyrostek na dolnej stronie kości piętowej. Ostroga piętowa, znana również jako ostroga kości piętowej, powstaje poprzez stopniowe odkładanie się wapnia na kości piętowej (calcaneus), co prowadzi do powstania wyrostka lub kolca na kości. Genetycznie jesteśmy przystosowani jako łowcy-zbieracze do chodzenia boso po twardym i nierównym terenie. Podczas takiego ruchu ścięgna w stopach są ćwiczone. Dzisiaj przeważnie poruszamy się po równych powierzchniach. Nosimy ciasne buty z wkładką o ukształtowanym (podtrzymującym) łuku. Noszenie takich butów skutkuje znacznym ograniczeniem ruchu podłużnych ścięgien stóp (rozcięgna podeszwowe), co prowadzi do zmniejszenia elastyczności tych ścięgien. Przy niewystarczającej elastyczności podłużnych ścięgien (głównie rozcięgna podeszwowego) nawet małe obciążenie może spowodować uszkodzenie tkanki. Powstaje pęknięcie, które prowadzi do zapalenia, zwanego zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Pęknięcie pokrywa się tkanką bliznowatą, która jest znacznie mniej elastyczna niż rozcięgno podeszwowe, co powoduje intensywny ból stóp. Jeśli rozcięgno podeszwowe traci swoją elastyczność, odczuwamy to jako skrócenie ścięgien. To powoduje ból ścięgna Achillesa przy każdym obciążeniu.

Czynniki, które mogą przyczyniać się do powstania ostrogi piętowej:

Prolongowane obciążenie stopy, noszenie nieodpowiedniego obuwia, obuwie z wyprofilowaną częścią sklepienia, które nienaturalnie utrzymuje stopę w jednej pozycji, minimalistyczne obuwie (barefoot) noszone na twardym i płaskim podłożu (chodnik, kostka brukowa i podobne), nadwaga, płaskostopie lub wysoki łuk stopy. Jak powstaje ostroga piętowa?

Powstaje w wyniku zwapnienia ścięgna, które boli, ponieważ wychodzi do kości piętowej. To powtarzające się przeciążanie i uszkodzenie ścięgna i tkanki kostnej może prowadzić do powstawania wyrośli kostnych.

Diagnoza ostrogi piętowej:

Diagnoza ostrogi piętowej obejmuje kilka kroków i metod, które pomagają określić obecność i zakres tego stanu. Oto typowe kroki w procesie diagnozy:

Historia medyczna: Lekarz zapyta o twoje objawy, historię bólu i wszelkie wcześniejsze urazy lub choroby, które mogą być związane z bólem pięty. Badanie fizykalne: Lekarz sprawdzi obszar pięty, aby wykryć wszelkie widoczne oznaki zapalenia, obrzęku lub zaczerwienienia. Może również przeprowadzić badanie palpacyjne, aby zidentyfikować dokładne miejsce bólu. Badania obrazowe: Najczęściej stosowanym badaniem obrazowym do diagnozy ostrogi piętowej są zdjęcia rentgenowskie. Rentgen może pokazać obecność wyrostka kostnego na kości piętowej. W niektórych przypadkach mogą być stosowane również inne techniki obrazowania, takie jak ultrasonografia czy rezonans magnetyczny (MRI), zwłaszcza gdy istnieje podejrzenie innych problemów, takich jak uszkodzenia ścięgien lub tkanki miękkiej. Ocena chodu i ustawienia stóp: Lekarz może również ocenić twój chód (analiza chodu) i ustawienie stóp, aby określić, czy istnieją biomechaniczne problemy przyczyniające się do bólu. Diagnoza różnicowa: Ponieważ ból pięty może być spowodowany wieloma stanami, takimi jak zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa czy artretyzm, lekarz może musieć wykluczyć te i inne przyczyny, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę bólu.

Leczenie zachowawcze:

Leczenie zachowawcze jest często pierwszym wyborem dla pacjentów cierpiących na ból pięty spowodowany ostrogą piętową. To leczenie obejmuje następujące kroki:

Odpoczynek: Ważnym krokiem jest odpoczynek i zmniejszenie aktywności powodującej ból. Może to obejmować rezygnację z aktywności sportowych lub noszenie butów z lepszym wsparciem. Lodowanie: Stosowanie zimnych okładów na dotknięty obszar może pomóc złagodzić stan zapalny i ból. Ćwiczenia: Ćwiczenia fizjoterapeutyczne skierowane na wzmocnienie i rozciąganie mięśni nogi i stopy mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej mechaniki chodu.

Terapia sensoryczna (zmysłowa) falami wody w ortopedycznych wkładkach Medicovi T40 zapewnia skuteczne łagodzenie bólu w okolicy pięty przy każdym kroku. Tłumienie podczas kroku inicjuje fale wodne we wkładkach Medicovi T40 do wykonania prawidłowego ruchu pięty, mięśni i ścięgien stopy oraz serię małych ruchów pionowych. Te ruchy wzmacniają ulgę od bólu poprzez naturalne działanie od pięty aż po ścięgna i mięśnie. Wspomniane ruchy pionowe również zwiększają ich elastyczność. Wywołany ruch jednocześnie znacząco poprawia krążenie krwi. Poprzez zwiększony przepływ krwi zwiększa się dostawa energii do okolicy pięty i całej stopy.

Terapia falą uderzeniową:

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może rozważyć leczenie falą uderzeniową. Ta nieinwazyjna procedura wykorzystuje fale uderzeniowe do rozdrobnienia wyrostka kostnego i stymulacji gojenia. Terapia falą uderzeniową, znana jako zewnętrzna terapia falą uderzeniową (ESWT), jest powszechnie stosowana do leczenia różnych schorzeń, takich jak ostrogi piętowe, zapalenie ścięgien i inne ortopedyczne schorzenia. Jednak jak każdy zabieg medyczny, ta terapia może nieść ze sobą wady lub potencjalne ryzyko:

Ból podczas zabiegu: Chociaż terapia falą uderzeniową jest nieinwazyjna, niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból lub dyskomfort podczas zabiegu. Przejściowe pogorszenie objawów: Po zabiegu u niektórych pacjentów może dojść do tymczasowego pogorszenia bólu lub obrzęku w leczonej okolicy. Niepewność skuteczności: W niektórych przypadkach terapia falą uderzeniową może nie przynieść ulgi w bólu lub efekt może pojawić się tylko częściowo lub z opóźnieniem. Potrzeba wielu sesji: Pełne leczenie często wymaga kilku sesji, co może być czasochłonne i finansowo kosztowne. Ograniczenia po zabiegu: Po terapii falą uderzeniową pacjentowi może być zalecone ograniczenie aktywności fizycznej, co może być niewygodne dla tych, którzy są przyzwyczajeni do aktywnego stylu życia. Niedostępność dla wszystkich pacjentów: Terapia falą uderzeniową nie jest odpowiednia dla niektórych grup pacjentów, takich jak kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami krwawienia lub ci, którzy przyjmują leczenie przeciwzakrzepowe. Możliwe skutki uboczne: Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, istnieje ryzyko skutków ubocznych, takich jak siniaki, obrzęki, zaczerwienienie lub w rzadkich przypadkach uszkodzenie tkanek. Ograniczone ubezpieczenie: Nie wszystkie ubezpieczenia zdrowotne pokrywają terapię falą uderzeniową, co może być finansowo obciążające dla pacjentów, którzy muszą sami opłacić zabieg.

Operacja ostrogi piętowej:

Operacja ostrogi piętowej jest zabiegiem chirurgicznym, który jest wykonywany w przypadku, gdy leczenie zachowawcze i inne metody nieinwazyjne nie przynoszą ulgi w bólu i zapaleniu związanym z ostrogą piętową. Istnieją różne procedury chirurgiczne stosowane do usunięcia ostrogi piętowej, a lekarz decyduje o najbardziej odpowiednim zabiegu na podstawie indywidualnego stanu pacjenta. Operacja ostrogi piętowej jest zazwyczaj ostatnią opcją leczenia, gdy metody zachowawcze zawodzą. Operacja niesie również ryzyko niepełnej ulgi w bólu. Czasami operacja nie przynosi pełnej ulgi w bólu, lub ból może powrócić po pewnym czasie.

Leczenie ostrogi piętowej czynnikami wzrostu z osocza krwi:

Leczenie ostrogi piętowej czynnikami wzrostu z osocza krwi, znane jako terapia PRP (Platelet-Rich Plasma), to zaawansowana medycyna regeneracyjna, która wykorzystuje własną krew pacjenta do stymulowania gojenia w dotkniętych obszarach. Krew jest pobierana od pacjenta, a następnie jest wirowana w celu oddzielenia bogatych w czynniki wzrostu płytek krwi od innych składników krwi. To skoncentrowane PRP jest następnie wstrzykiwane do obszaru ostrogi piętowej, aby wspierać proces naturalnego gojenia i regeneracji tkanki. Czynniki wzrostu obecne w PRP są odpowiedzialne za przyciąganie komórek immunologicznych, wspieranie tworzenia nowych naczyń krwionośnych i stymulację wzrostu komórek, co może przyczynić się do odbudowy uszkodzonej tkanki łącznej i złagodzenia bólu. Chociaż ta terapia jest obiecująca i może być skuteczna dla niektórych pacjentów, ważne jest, aby omówić z lekarzem potencjalne korzyści i ryzyka tej terapii, ponieważ dane naukowe na temat jej skuteczności są nadal w fazie badań i mogą być potrzebne dalsze badania, aby potwierdzić jej długoterminowe efekty.

Naświetlanie ostrogi piętowej:

Naświetlanie ostrogi piętowej (lub radioterapia) to metoda leczenia, która czasami jest stosowana w leczeniu przewlekłego bólu spowodowanego przez ostrogę piętową, szczególnie w przypadkach, gdy konwencjonalne metody leczenia, takie jak terapia fizyczna, obuwie z dobrą podporą czy leki przeciwzapalne, nie przynoszą wystarczającej ulgi. Chociaż naświetlanie ostrogi piętowej może być skuteczne w łagodzeniu bólu, wiąże się z kilkoma potencjalnymi ryzykami i skutkami ubocznymi. Do tych należą:

Ryzyko rozwoju nowotworu: Chociaż ryzyko jest uważane za niskie, stosowanie promieniowania jonizującego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem rozwoju raka. Długoterminowe skutki dla tkanki w miejscu naświetlania są przedmiotem dyskusji i badań. Reakcje skórne: W miejscu naświetlania mogą wystąpić pewne reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie się skóry lub nawet owrzodzenia, choć te skutki uboczne są zazwyczaj łagodne i przejściowe. Możliwe pogorszenie objawów: W niektórych przypadkach naświetlanie może krótkotrwale pogorszyć ból lub stan zapalny, zanim nastąpi poprawa. Zmiany w tkance: Naświetlanie może powodować zmiany w tkankach i strukturach wokół pięty, co może mieć długotrwałe skutki, chociaż są one stosunkowo rzadkie. Interakcje z innymi schorzeniami: Pacjenci z niektórymi dolegliwościami, takimi jak choroby autoimmunologiczne czy cukrzyca, mogą być bardziej podatni na skutki uboczne naświetlania. Ograniczone dane o długoterminowych skutkach: Chociaż obecne badania wskazują, że niskodawkowa radioterapia jest stosunkowo bezpieczna, nadal istnieje ograniczona ilość długoterminowych danych na temat jej bezpieczeństwa i skuteczności.

Podsumowanie:

Przed rozpoczęciem leczenia ostrogi piętowej konieczna jest dokładna konsultacja z lekarzem.

Ćwiczenia odpowiednie w leczeniu ostrogi piętowej, instruktaż wideo:

W leczeniu ostrogi piętowej mogą być skuteczne następujące ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie i ścięgna nóg, szczególnie rozcięgno podeszwowe i ścięgno Achillesa:

 


zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.