Neuropatia cukrzycowa

 

Diabetyczna polineuropatia jest najczęstszą i najpoważniejszą komplikacją cukrzycy (Diabetes Mellitus - DM). Prawie każdy diabetyk rozwija pewną formę neuropatii.

Diabetyczna polineuropatia

„Cukrzyca jest uważana za epidemię XXI wieku. Na Słowacji cierpi na nią około 350 000 pacjentów. Kolejne około 150 000 osób nie ma zdiagnozowanej choroby” - prezes Słowackiego Towarzystwa Diabetologicznego (SDS) docent Emil Martinka.

Główne objawy neuropatii to: zaburzenia czucia, zmniejszone odczuwanie bólu, słabość mięśniowa i zanik mięśni. Pacjenci odczuwają typowe bóle, zwłaszcza w spoczynku, w nocy: mrowienie, drętwienie i pieczenie, zmęczenie i problemy z równowagą. Bardzo często skarżą się również na pieczenie stóp. Ból zaczyna się w stopach i stopniowo rozprzestrzenia się w górę.

W przypadku zespołu stopy cukrzycowej łatwo dochodzi do wtórnych infekcji, które często prowadzą do amputacji. Bezpośrednio po amputacji umiera około 23% diabetyków, a tylko 61% diabetyków po amputacji przeżywa trzy lata. Ponad 60% diabetyków musi przejść amputację drugiej kończyny w ciągu czterech lat po pierwszej amputacji.

Terapia sensoryczna falami wodnymi

Ilekroć środek ciężkości ciała zmienia się choćby nieznacznie, natychmiast powstaje łańcuch fal ciśnienia wody. Te fale są transformowane do miękkiej wkładki EVA w celu zmniejszenia ciśnienia, która delikatnie, ale zarazem silnymi falami wodnymi masuje podeszwy stóp.

Poprzez dystrybucję fal ciśnieniowych zmniejsza się czas obciążenia na poszczególne partie stopy. Częsta zmiana napięcia i relaksacji prowadzi do ograniczenia przepływu krwi i dostarczenia energii do komórek. Działanie ciśnienia wody skraca ten czas. Szczególnie dla diabetyków szkodliwe jest przede wszystkim długotrwałe obciążenie, co oznacza ciśnienie i czas, w którym konkretne części stopy są obciążone.

Delikatny masaż stóp jest wykonywany falami wodnymi działającymi na całkowitą masę ciała. Ruchy zwiększają przepływ krwi i stymulują komórki do absorpcji glukozy (energii) za pomocą enzymu AMPK, bez insuliny.

Terapia falami wodnymi zwiększa natlenienie i dostarczenie energii do głębokich warstw skóry stóp. Jednocześnie zmusza mniej używane części stopy do udziału w noszeniu ciężaru ciała.