Ostroga piętowa
Zapalenie powięzi podeszwowej
Ból pięty

Dziś niemal wszystkie bóle pięty określane są jako ostroga piętowa. W medycynie ostroga piętowa jest definiowana jako wapniowa narośl (kalcynat) na kości piętowej. Choć tworzenie kalcynatów jest widoczne na zdjęciach rentgenowskich, bóle są bardzo rzadkie.

Większość bólów pięty wynika z nadmiernego obciążenia ścięgien w stopie, głównie rozcięgna podeszwowego, co jest medycznie definiowane jako zapalenie powięzi podeszwowej. Rozcięgno podeszwoweto ścięgno, które łączy kość piętową i palce.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego (zapalenie powięzi podeszwowej) objawia się ostrym bólem, najczęściej w okolicy pięty (ból pięty), który pojawia się głównie rano po przebudzeniu. W ciągu dnia objawy pojawiają się po dłuższym czasie spędzonym na siedzeniu czy chodzeniu.

Noszenie obuwia z wkładkami z podwyższonym podbiciem powoduje osłabienie ścięgien i mięśni stóp. To nierównomierne obciążenie stóp powoduje, że podbicie opada i zaczynamy odczuwać ból stóp. Nierównomiernie obciążona powierzchnia stóp i związane z tym stałe obciążenie i nacisk mają bezpośredni związek ze zmniejszeniem krążenia krwi w stopach, ponieważ pod wpływem ciężaru naczynia krwionośne i kapilary ulegają uciskowi. Komórki skóry tracą w ten sposób dopływ energii i „męczą się”. Tracą część swojej nośności, zapadają się i pojawia się ból.

Jak rozwija się zapalenie powięzi podeszwy?

Przy niewystarczającej elastyczności ścięgien podłużnych (głównie rozcięgna podeszwowego) nawet niewielkie obciążenie może spowodować uszkodzenie tkanek. Występuje pękanie, które prowadzi do stanu zapalnego zwanego zapaleniem powięzi podeszwowej. Pęknięcie pokrywa się blizną, która jest znacznie mniej elastyczna niż rozcięgno podeszwowe i pojawia się silny ból stopy.

Głównym objawem zapalenia powięzi podeszwowej jest ból w dolnej części pięty, w kierunku przodu, po bokach, aż do przedniej części stopy. Ból jest szczególnie intensywny rano po przebudzeniu lub w ciągu dnia bezpośrednio po aktywności. Możliwe jest również, że ból będzie przechodził od pięty, wzdłuż stopy, przez podbicie, aż do ścięgna Achillesa.

Ból ścięgna Achillesa

Ból ścięgna Achillesa jest często spowodowany niewystarczającą elastycznością rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe to ścięgno łączące kość piętową i palce stóp. Brak elastyczności jest bezpośrednio powiązany ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego (zapalenie powięzi podeszwowej). Dlatego rozcięgno podeszwowe i ścięgno Achillesa można uznać za całość.

Jeśli rozcięgno podeszwowe traci swoją elastyczność, odczuwa się to jako skrócenie ścięgna. Prowadzi to do bólu ścięgna Achillesa przy jakimkolwiek obciążeniu.

Ulga w bólu dzięki wkładkom Medicovi

Sensoryczna terapia falami wodnymi we wkładkach ortopedycznych MEDICOVI zapewnia skuteczną ulgę w bólu przy każdym kroku.

Amortyzacja przy każdym kroku stymuluje fale ciśnienia wody we wkładkach Medico, które wpierają wykonanie prawidłowego ruchu pięty, mięśni i ścięgien stopy oraz serii małych ruchów pionowych. Ruchy te łagodzą ból, działając naturalnie od pięty do ścięgien i mięśni. Wspomniane ruchy pionowe zwiększają także ich elastyczność.

Jednocześnie, wywołany ruch znacząco poprawia krążenie. Dzięki zwiększonemu krążeniu krwi zwiększa się dopływ energii do okolicy pięty i całej stopy.

Aktywny ruch ścięgien i mięśni stopy za pomocą terapii falami wody z wkładkami MEDICOVI jest skuteczną metodą na złagodzenie lub całkowite usunięcie bólu w obszarze pięty, ale również stóp, kostek, kolan, bioder i pleców.